„Ruszajmy razem z podróżnymi polskimi kanałami śródlądowymi” - podsumowanie międzyszkolnej innowacji
W dniu 05 kwietnia 2022 roku, w formie zdalnej, miało miejsce podsumowanie kolejnej edycji innowacyjnego projektu międzyszkolnego, w którym brała udział młodzież, kształcąca się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali ze szkół z Nakła nad Notecią, Kutna, Skierniewic i Łodzi.
Wraz z opiekunami, każda grupa przygotowała ciekawe wystąpienia, dotyczące rozwoju, modernizacji i obecnego wykorzystania kanałów śródlądowych. Grupa kutnowska zaprezentowała znaczenie Kanału Ślesińskiego, uczniowie ze Skierniewic przygotowali wystąpienie na temat znanego Kanału Augustowskiego, młodzież z Nakła nad Notecią, z autopsji, opowiadała o Kanale Bydgoskim, nieopodal Nakła zlokalizowanym; uczestnicy projektu z Łodzi zaś skupili się na jedynym w swoim rodzaju Kanale Elbląskim, po którym statki nie tylko płyną, ale też dosłownie jadą po trawie. Wszystkie prezentujące grupy jednogłośnie podkreślały turystyczną wyjątkowość prezentowanych odcinków wodnych.
Całość przedsięwzięcia uświetniła obecność gościa honorowego – specjalisty z zakresu żeglugi śródlądowej - pana inż. Pawła Ciereszko, który w profesjonalny sposób przybliżył młodzieży sytuację infrastruktury śródlądowej w naszym kraju, porównując ją jednocześnie z krajami Europy Zachodniej. Nasz gość honorowy również odpowiadał na nurtujące uczniów pytania dotyczące tematyki śródlądowej, począwszy od zdobywania kwalifikacji i umiejętności zawodowych na poszczególne szczeble w zawodzie sternika, żeglarza, skończywszy na propozycjach ewentualnych miejsc pracy, kierowanych do absolwentów techników w zakresie eksploatacji portów i terminali.
Na zakończenie naszego ponad dwugodzinnego spotkania zrodził się pomysł, aby w przyszłym roku, w ramach kolejnego międzyszkolnego projektu, finałowe spotkanie odbyło się stacjonarnie i tym razem miejscem tym mogłoby być Nakło nad Notecią, od którego się przecież wszystko zaczęło…
Zobaczymy, marzenia się spełniają, więc już dziś zachęcamy chętnych uczniów klas II i III do współpracy w kolejnym projekcie mającym na celu rozwijanie zainteresowań technika eksploatacji portów i terminali.